Jak działa bongo?

Bongo to używane od wieków specjalne urządzenie wykorzystywane do palenia. Uważa się, że fajki wodne, bo właśnie tym jest bongo, rozpowszechniły się podczas panowania dynastii Ming w Chinach. Wykorzystuje się je przede wszystkim do palenia różnego rodzaju ziół. Podstawą jego działania jest wdychanie wytwarzającego się w nim dymu. Jest on chłodzony i filtrowany przez wodę, dzięki czemu posiada zupełnie inne właściwości niż w przypadku tradycyjnego palenia. Bongo wykorzystywane jest przede wszystkim do indywidualnego użytku, ale można je spotkać także w wielu knajpkach i pubach. Wiele osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tym przyrządem zadaje sobie pytanie, jak działa bongo.
Sprawdź nasze najnowsze produkty!
SPRAWDŹ

Bongo – zasada działania

Bongo to przyrząd, który swoim kształtem przypomina nietypowy wazon. Najczęściej wykonany jest ze szkła, ale na rynku dostępne są także wersje wytworzone z najwyższej jakości silikonu lub akrylu. Można także spotkać bongo zrobione z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub bambus. Mimo że można znaleźć fajki wodne o różnych kształtach i formach, wszystkie składają się z takich samych elementów. Każda osoba, która chce z niej korzystać, powinna wcześniej dowiedzieć się, jak używać bongo. U samej góry bonga znajduje się ustnik, do którego przykłada się ustaw w celu wciągnięcia dymu. Poniżej umieszczona jest komora, w której gromadzi się przefiltrowany dym. Jest to właśnie podstawa działania fajki wodnej, w której dym przefiltrowany przez wodę trafia najpierw do komory, a dopiero później do płuc. Kolejnym elementem bonga jest cybuch z rurką, przymocowany do dolnej części komory, czyli dzbana. W górnej części cybucha umieszcza się susz, a rurkę zanurza się w wodzie.

Jak używać bongo?

Bongo najlepiej napełniać wodą przefiltrowaną o temperaturze pokojowej. Po każdym jego użyciu konieczne jest wylanie całej wody oraz dokładne wyczyszczenie przyrządu. Można zrobić to przy pomocy domowych sposobów lub specjalnych preparatów. Kolejnym krok stanowi napełnienie cybucha wybranym materiałem przeznaczonym do palenia, który musi być odpowiednio rozdrobniony. Wystarczy delikatnie ubić go palcem, aby nie zatkał przepływu powietrza. Po zapaleniu suszu konieczne jest przyłożenie ust do ustnika i wzięcie głębokiego oddechu przy jednoczesnym zatykaniu sprzęgła, czyli otworu znajdującego się na ściance urządzenia. Gdy komora wypełni się już odpowiednią ilością dymu, należy zdjąć palec ze sprzęgła i wziąć jednocześnie głęboki oddech, który sprawi, że dym zostanie wtłoczony do płuc.